Inseminacja suk

Inseminacja suk

Zabiegi i narzędzia wykorzystywane w rozrodzie psów są doskonale dopasowane do potrzeb dzisiejszych hodowców, którzy starają się rozmnażać zwierzęta o pożądanych cechach wyglądu i temperamentu. Aby spełnić te wymagania, często wykorzystuje się wartościowe nasienie samców z oddalonych o tysiące kilometrów hodowli. Często samiec jest wiele kilometrów dalej i suczka wyjeżdża do niego na krycie, potrzebujemy wówczas odpowiedniego czasu na podróż, czyli musimy też wiedzieć kiedy wystąpią dni płodne, aby zdążyć dojechać do samca, o czym będzie w kolejnym akapicie. Lekarz weterynarii zajmujący się hodowlą może pomóc w osiągnięciu tych celów poprzez stosowanie nowoczesnych metod takich jak inseminacja suk, które usprawniają proces rozrodu i pomagają rozwiązać liczne problemy z nim związane.

Jak wybrać najlepszy termin krycia?

Optymalny czas krycia jest kluczowy dla hodowców, ale ustalenie go może być trudne, szczególnie gdy suka ma skomplikowany cykl płciowy. Wówczas metody hodowlane mogą okazać się niewystarczające. Suki mają sezonowo monoestralny cykl, co oznacza, że wykazują tylko jedną ruję podczas całego cyklu płciowego, rocznie są zwykle dwa cykle. Zdarzają się rasy, u których cieczka występuje nawet co 10 miesięcy. Skuteczne określenie idealnego momentu krycia umożliwia nam badanie poziomu progesteronu we krwi, cytologii z pochwy a także jako uzupełnienie USG jajników. Dzięki USG jajników wykonanym w odpowiednim momencie możemy policzyć pęcherzyki jajnikowe, czyli określić ile szczeniąt możemy uzyskać z danego krycia. Jest to potencjał suczki, który pomniejszamy o około 15 %. Jeżeli widzimy 6 pęcherzyków, to są szanse na uzyskanie około 5 szczeniąt, ale gdy widzimy tylko1-2? Warto wtedy pomyśleć czy w danym cyklu kryć suczkę.

Kłopotliwa inseminacja suk

Mamy rasy psów, u których rozród jest większym wyzwaniem (buldogi angielskie, francuskie, bulteriery miniatury. Czasami potrzeba inseminacji może pojawić się także w przypadku każdej innej rasy z bardzo różnych powodów. Czasami przyczyną może być stres u suki lub samca, problemy zdrowotne psa lub wiele innych czynników. Bywa i tak, że jest to wyłącznie świadoma decyzja właściciela zwierzęcia – bezpieczeństwo zdrowotne. Jeśli nie ma przeciwwskazań do zapłodnienia, lekarz weterynarii może pobrać nasienie od samca i wprowadzić je do dróg rodnych samicy, zwiększy to szanse na ciążę u tej pary.

Inseminacja suk, które nie mają szansy na naturalne krycie

Lekarze weterynarii opiekujący się hodowlą często napotykają trudności z naturalnym kryciem psów. Wiele czynników może wpłynąć na niepowodzenie takiego krycia, w tym długie i stresujące podróże, obce środowisko, czy charakter suki. Niedoświadczone suczki mogą wykazywać odruch tolerancji, ale podczas kopulacji mogą odczuwać ból, co powoduje, że krycie jest niemożliwe. Istnieją również przypadki, gdy pies jest zdrowy, ale ze względu na choroby nie jest w stanie odbyć aktu kopulacji. Starsze samce mogą cierpieć z powodu problemów z kręgosłupem. Inseminacja może być w takim przypadku jedyną opcją na zapewnienie ciąży u suki.

Różne rodzaje inseminacji suk

Inseminacja jest skutecznym sposobem na rozwiązanie powyższych problemów z reprodukcją u psów. Wyróżnia się dwie podstawowe metody inseminacji: dopochwową i domaciczną. Najczęściej stosowaną metodą jest inseminacja dopochwowa, która polega na wprowadzeniu pobranego nasienia do pochwy suczki za pomocą kateteru. Ta metoda ma większe szanse na powodzenie i może być wykonywana w wielu gabinetach weterynaryjnych. Inseminacja domaciczna wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, taki jak waginoskop, aby wprowadzić nasienie do macicy. Przed wykonaniem inseminacji, nasienie jest badane pod kątem jakości, takiej jak liczba i ruchliwość plemników. Ta metoda jest bardziej skuteczna i często stosowana u suczek z problemami z płodnością. Można również używać schłodzonego lub mrożonego nasienia do inseminacji domacicznej, co umożliwia transport nasienia nawet na inne kontynenty.

BEZPIECZNY ROZRÓD i prowadzenie ciąży

Chcesz powiększyć hodowlę? Zrób to z doświadczonym i świadomym lekarzem weterynarii. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego zwierzęcia. Zapraszamy.