Kaszel u psa

Kaszel u psa

Jak wygląda kaszel u psa?

Pytanie powinno być sformułowane raczej „jak brzmi kaszel u psa”. Objawy kaszlu u psa różnią się nieco od tych u ludzi. Zwykle przejawiają się jako głębokie chrząknięcia, pojedyncze lub w serii, intensywne, głośne i chrapliwe wydechy. Często pies wygina szyję i pochyla głowę. Może towarzyszyć mu także ciągłe dyszenie, przyspieszony oddech oraz uczucie zmęczenia, co wskazuje na nasilającą się duszność.

Przyczyny kaszlu u psa

Przede wszystkim, należy wiedzieć, że główną przyczyną kaszlu u psów (podobnie jak u ludzi) jest często zmiana temperatury. Psy są szczególnie narażone na ten czynnik w zimie, kiedy z ciepłego domu wychodzą na mroźne podwórko. Innym powodem kaszlu są infekcje wirusowe i bakteryjne. Najczęstszymi wirusami powodującymi choroby układu oddechowego są wirus parainfluenzy typu drugiego i adenowirusy. Często dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, z tymi wywoływanymi Bordatella bronchiseptica na czele.

Inne przyczyny kaszlu u psów mogą być związane z zapaleniem tchawicy (częste u małych ras), obecnością ciał obcych w górnych drogach oddechowych (kaszel pojawia się nagle, często towarzyszą mu deformacje w okolicach szyi), problemami kardiologicznymi oraz inwazjami różnego rodzaju pasożytów.

Diagnostyka zapalenia górnych dróg oddechowych u psa

Jeśli zauważysz, że Twój pies jest apatyczny, ma uciążliwy kaszel, problem z odkrztuszaniem, brak apetytu oraz wypływ wydzieliny z nozdrzy, warto udać się do lekarza weterynarii. Nie zwlekaj aż psu zrobi się gorzej – szybka reakcja, to większa szansa na szybsze wyleczenie i pozbycie się problemu.

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi kompleksowe badanie psa, od przysłowiowego czubka nosa do ogona. Będzie oceniał stan zapalny spojówek i obecność wydzieliny z nozdrzy, słuchał szmerów w płucach i drogach oddechowych. Powinien ocenić również pracę serca, wielkość węzłów chłonnych i reaktywność tchawicy, a także zmierzyć temperaturę ciała. Zajrzy także w zakamarki trudno dostępnych miejsc takich jak jama ustna i gardło pod kątem stanu zapalnego lub obecności ciała obcego.

W zależności od wyników badania klinicznego, weterynarz zaleci indywidualne leczenie. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie badań dodatkowych, takich jak pobranie wymazu na posiew bakteriologiczny, RTG, badania krwi.

Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa obecność ciała obcego lub zapadalność tchawicy, zalecane będzie wykonanie badania endoskopowego górnych dróg oddechowych lub zdjęcia RTG. W przypadku podejrzenia chorób serca, zalecane jest badanie RTG oraz echo serca.

Leczenie stanu zapalnego dróg oddechowych zawsze jest dobierane indywidualnie do stanu i wieku psa oraz chorób towarzyszących. W niektórych przypadkach zalecane są leki o działaniu odkrztuszającym, przeciwzapalnym, nawilżającym śluzówkę gardła, przeciwpasożytnicze lub wzmacniające odporność. Często konieczne jest także wdrożenie antybiotyków, zawsze wtedy gdy pojawiają się bakterie. W czasie kuracji ważne jest ograniczenie wysiłku fizycznego, ekscytacji i zabawy oraz kontaktu z innymi zwierzętami. Zalecana jest także podaż ciepłej i mokrej karmy.

Warto wiedzieć, że kaszel u psa wymaga różnicowania i diagnostyki, ponieważ za taki objaw może odpowiadać bardzo wiele czynników. Jeśli wstępne rozpoznanie okaże się trafione, wdrożone leczenie powinno przynieść szybką pomoc.

Kaszel u psa – profilaktyka

Najważniejsze jest dbanie o regularne szczepienia przeciw chorobom zakaźnym u psów zgodnie z kalendarzem szczepień.

Aby ograniczyć narażenie naszych pupili na patogeny, warto unikać dużych skupisk zwierząt, takich jak wystawy lub psie hotele. Regularne odrobaczanie zwierząt pomoże uniknąć niechcianych inwazji pasożytów, które mogą osiedlać się w ciele psów. W domu należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i oczyszczanie powietrza, aby zapewnić czworonogom zdrowe środowisko życia.

Nie rób nic na własną rękę

Funkcjonujące w świecie medycznym łacińskie porzekadło – primo non nocere – jest aktualne również w weterynarii. Po pierwsze nie szkodzić. Jeśli obserwujesz niepokojące objawy u swojego psa, nigdy nie podawaj mu leków i substancji aktywnych na własną rękę. Możesz oczywiście zadbać o komfortowe warunki dla zwierzaka, ale jeśli nie wiesz co mu jest, nie podawaj leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii.