Ciąża urojona u psa

Ciąża urojona u psa

Ciąża urojona to stan, w którym suka nie jest faktycznie ciężarna, ale wykazuje objawy ciąży, takie jak laktacja i opiekowanie się zabawkami. Kastracja jest skutecznym sposobem zapobiegania tej sytuacji. Jakie są przyczyny urojonej ciąży? Jak ochronić zwierzę przed takim stanem? Z czym jeszcze wiąże się ciąża urojona u psa? Dowiedz się więcej.

Jak sprawdzić czy mój pies ma ciążę urojoną?

Tylko lekarz weterynarii może zdiagnozować ciążę urojoną z 100% pewnością, jednak właściciel może podejrzewać problem na podstawie objawów. Najczęściej spotykanym objawem jest produkcja mleka przez sukę. Inne objawy, takie jak wylizywanie brzucha, nabrzmiały gruczoł mlekowy, ospałość, niepokój, niechęć do aktywności fizycznej. Również wzmożone matczyne zachowania wobec zabawek, mogą być wskaźnikami ciąży urojonej u psa. Nie wszystkie objawy muszą wystąpić, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać pewną diagnozę.

Przyczyny ciąży urojonej

Ciąża urojona, znana również jako pseudopregnancy, to fizjologiczny proces, który polega na produkcji mleka i zachowaniach matczynych u suk i samic wilków, które nie zaszły w ciążę. Pojawia się ona między 45-tym a 60-tym dniem po cieczce i ma na celu zwiększenie przeżywalności szczeniąt urodzonych przez dominującą samicę. Proces ten jest kontrolowany przez poziom progesteronu i prolaktyny, jednak dokładne przyczyny jego występowania pozostają nieznane.

Nie jest do końca jasne dlaczego ciąża urojona występuje tylko u niektórych suk, pomimo tego, że jest to fizjologiczny proces hormonalny. Możliwe, że szybka zmiana poziomu hormonów, takich jak progesteron i prolaktyna, oraz indywidualne predyspozycje suki mogą przyczyniać się do wystąpienia ciąży urojonej.

Etapy ciąży urojonej:

  1. faza estrus, czyli cieczka
  2. owulacja
  3. produkcja progesteronu przez komórki ciałka żółtego
  4. wysoki poziom hormonu progesteronu (utrzymujący się około 4-6 tygodni)
  5. spadek progesteronu
  6. wysoki poziom prolaktyny wydzialnej przez przysadkę
  7. pojawienie się objawów ciąży (np. laktacja)

Czy ciąża urojona u psa wymaga leczenia?

Ciąża urojona jest stanem, który wymaga leczenia, ponieważ u niektórych suk może prowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego. Leczenie może polegać na stosowaniu leków, które zahamują produkcję mleka oraz na zmianie zachowania suczki. Właściciel powinien zapewnić swojemu psu więcej zabawy i aktywności, jednocześnie uniemożliwiając mu dostęp do zabawek, które kojarzą się z szczeniętami. Można również zmniejszyć porcję posiłku i zastanowić się nad kastracją suczki, która zapobiegnie powtórnemu wystąpieniu ciąży urojonej.

Jeśli podejrzewasz u swojej suni ciążę urojoną i chcesz jej pomóc, zgłoś się do Nas na konsultację weterynaryjną!