Pozycja bólowa u psa

Pozycja bólowa u kota

Każdy kociarz wie, że koty to na tyle skomplikowane istoty, że potrafią bardzo dobrze maskować objawy różnych chorób. W niektórych sytuacjach jednak, ból który doskwiera zwierzakowi jest na tyle silny, że nie sposób go ukryć. W takiej sytuacji kot przyjmuje specyficzną pozycję, którą w środowisku kociarzy, ale i weterynarzy, nazywa się po prostu pozycja bólowa u kota. Jej pojawienie się powinno być dla właściciela zwierzęcia sygnałem, że kot bardzo cierpi i trzeba mu pomóc.

Co to jest pozycja bólowa u kota?

Takiego określenia używamy do charakterystycznej pozycji przyjmowanej przez koty w sytuacjach dużego fizycznego dyskomfortu, bólu. Cechują ją między innymi:

  • skulona postawa
  • łapki kota ustawione przed ciałem
  • główka pochylona w przód
  • grzbiet zwierzęcia wygięty w górę
  • wyraźnie napięte mięśnie pyszczka
  • przymrużone oczy

Jest to pozycja charakterystyczna dla kota, który odczuwa ból najprawdopodobniej w jamie brzusznej bądź też jest to ból rozproszony. W wyjątkowo trudnych dla zwierzęcia warunkach można zaobserwować również nastroszenie sierści oraz uszy.

Pozycja „chleba” kontra pozycja bólowa u kota

Doświadczenie lekarza weterynarii pokazuje, że choć pozycja bólowa u kota jest wyraźna i można ją zidentyfikować, wielu opiekunów myli ją z tzw. pozycją chleba. Pozycja chleba to ułożenie kociaka w taki sposób, że kładzie się on na podwiniętych łapkach i bacznie obserwuje otoczenie. Jest to prawidłowa pozycja u zwierzaka, który poznaje świat- nie powinna ona budzić niepokoju.

Dlaczego pozycja bólowa u kota wyraża zły stan kota?

Pozycja bólowa związana jest z brakiem ruchu. Kot, który cierpi nie ma ochoty się ruszać, a jedynie przyjąć bezpieczną dla siebie pozycję i w niej trwać. Podobny problem i charakterystyczna postawa kota pozwala zdiagnozować również problemy z oddawaniem moczu. W takiej sytuacji kot również przyjmuje charakterystyczną i trudną pozycję.

Czy pozycja bólowa u kota oznacza wizytę u lekarza weterynarii?

Bezwzględnie przyjęcie takiej pozycji przez kota jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem weterynarii. Należy kota obserwować, mając na uwadze, że kot bardzo długo może nie dawać po sobie poznać, że coś mu dolega. Nie ignoruj niepokojących sygnałów, które wysyła Ci Twój kociak. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, zgłoś się na kontrolę do Twojego lekarza weterynarii, który na pewno dobrze zaopiekuje się Twoim pupilem.