Niedoczynność tarczycy u psa

Niedoczynność tarczycy u psa – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która wbrew pozorom dotyczy nie tylko ludzi, ale także czworonogów, a diagnozowanie jej staje się coraz powszechniejsze. Choć ta przypadłość nie jest uleczalna, istnieją sposoby minimalizujące jej objawy i poprawiające komfort życia zwierzaka. Dlatego ważne jest, aby dokładnie monitorować stan swojego psa i jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, jeśli podejrzewa się niedoczynność tarczycy u psa. W artykule postaramy się przybliżyć Państwu najważniejsze informacje o kondycji tarczycy u psa, jej funkcjach, objawach ze strony tarczycy oraz o tym jak można leczyć psią tarczycę.

Tarczyca  u psa – po co psu tarczyca?

Tarczyca jest gruczołem, który wytwarza hormony niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hormony te regulują między innymi funkcje metaboliczne oraz odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie skóry, układu rozrodczego, nerwowego i wiele innych.

Niektóre rasy psów są bardziej narażone na niedoczynność tarczycy. Można wymienić tutaj rasy takie jak: golden retrievery, pinczery, labrador retrievery, airedale teriery, boksery, beagle, gordon setery, setery irlandzkie, owczarki niemieckie, chow chow, buldogi angielskie, nowofundlandy, dobermany, sznaucery oraz jamniki.

Niedoczynność tarczycy u psa  – podejrzenie choroby

Niedobory hormonów tarczycowych mogą powodować wiele objawów związanych głównie z metabolizmem, które są łatwe do zauważenia. Należy zwrócić uwagę na:

  1. Przybieranie na wadze, nadwagę lub otyłość, pomimo zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.
  2. Brak energii, brak zainteresowania otoczeniem, ospałość oraz zmniejszone zainteresowanie zabawą.
  3. Spowolnienie ruchowe.
  4. Objawy ze strony skóry- łojotok tłusty, wyłysienia symetryczne na bokach ciała, „szczurzy ogon”, hiperpigmentacja skóry.
  5. Objawy ze strony układu nerwowego – zespół przedsionkowy, porażenie nerwu twarzowego.
  6. Problemy z zajściem w ciążę.

Przyczyny niedoczynności tarczycy u psów

Mimo powszechności zaburzeń hormonalnych, przyczyna niedoczynności tarczycy u psów nadal nie została w pełni poznana. Najczęściej wskazuje się na limfocytarne zapalenie tarczycy jako główny powód choroby, co prowadzi z kolei do zmian w tarczycy i obniżonej produkcji hormonów, a czasem nawet do zaniku gruczołu. Oprócz tego, inne przyczyny niedoczynności tarczycy u psów to zła dieta, stres i niska jakość powietrza.

Najczęstszymi przyczynami niedoczynności tarczycy u psów mogą być choroba autoimmunologiczna, zła dieta, genetyka niektórych ras, guzy tarczycy, promieniowanie, wrodzona niedoczynność tarczycy (rzadko występująca) oraz guz przysadki mózgowej, który powoduje niedoczynność wtórną.

Objawy niedoczynności tarczycy u psów  – jak rozpoznać niedoczynność tarczycy u psa

Niedoczynność tarczycy najczęściej podejrzewa się na podstawie objawów dermatologicznych. To one budzą niepokój opiekunów i powodują wizyty u lekarza weterynarii. Niedobory hormonów tarczycy mogą powodować następujące objawy dermatologiczne:

  1. Nadmierne wydzielanie łoju, łuszczenie się skóry oraz nadmierna keratynizacja naskórka.
  2. Wypadanie sierści oraz łysienie, zwłaszcza na końcu ogona i tułowiu, a także przerzedzenie sierści.
  3. Zmiany pigmentacyjne skóry – hiperpigmentacja.
  4. Infekcje skóry, szczególnie między palcami lub w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Dodatkowo, mogą wystąpić objawy dotyczące układu krążenia (spowolnienie rytmu serca, niewydolność serca), problemy z zajściem w ciążę oraz obniżenie libido u samców. Okazjonalnie, mogą wystąpić objawy neurologiczne. W rzadkich przypadkach, jedynymi zauważalnymi objawami niedoczynności tarczycy mogą być niedowład kończyn, porażenie nerwu twarzowego lub skręcenie głowy,

Jak potwierdzić niedoczynność tarczycy u psa – badania tarczycy u psów

Diagnozowanie choroby tarczycy u psów jest stosunkowo proste. Wyniki standardowego badania krwi może wskazywać na problemy z tarczycą. Badanie krwi z profilem tarczycowym pozwala na dokładne określenie stężenia hormonów tarczycy w organizmie psa. Istotne jest określenie poziomu hormonów – T4, ft4 a także pomocne może być określenie TSH.

Leczenie niedoczynności tarczycy u psa

Skuteczne leczenie niedoczynności tarczycy wymaga przede wszystkim trafnej diagnozy. Terapia farmakologiczna, polegająca na podawaniu hormonów tarczycowych, jest najważniejszą formą leczenia. Choć wybór odpowiedniej dawki hormonów może trwać długo, w wielu przypadkach możliwe jest cofnięcie objawów choroby. Regularne badania kontrolne są niezbędne do określenia optymalnego poziomu hormonów.

Ważne jest, że psy z niedoczynnością tarczycy mogą żyć tak samo długo jak psy zdrowe. Dzięki odpowiedniemu leczeniu możliwe jest również znaczne poprawienie jakości życia psa, eliminując takie objawy jak skórne problemy, nadwaga czy ospałość. Często już po tygodniu leczenia następuje poprawa samopoczucia psa, a kolejne objawy zanikają po kilku tygodniach. Przebarwienia skóry, które są częstym objawem skórnym niedoczynności tarczycy u psa, mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy.

Umów się na wizytę!

Podejrzewasz, że Twój psiak ma problem z tarczycą? Nie zwlekaj z wizytą i już teraz umów się do naszego gabinetu na konsultację! Razem znajdziemy sposób na to, by poprawić samopoczucie Twojego zwierzaka.