Kardiologia

Weterynarz kardiolog

W naszym gabinecie zajmujemy się między innymi diagnozowaniem chorób serca u psów, kotów i innych gatunków zwierząt. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do badania ultrasonograficznego serca, dzięki czemu diagnostyka jest szybka i dokładna. W Przychodni Weterynaryjnej Amicus, na Twojego pupila czeka między innymi weterynarz kardiolog.

USG serca i EKG u zwierząt

Badanie jest dla zwierzaków w zasadzie bezbolesne – nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania pacjenta do badania. Badanie zwierzakom wykonujemy w pozycjo stojącej bądź leżącej, w zależności od tego jaka pozycja jest najbardziej optymalna dla pacjenta. W przypadku zwierzaków o bardzo długiej sierści, konieczne może być lekkie skrócenie sierści w miejscu, w którym głowica aparatu musi być najbliżej serca i klatki piersiowej.

W zależności od potrzeby, badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W czasie badania sprawdzamy poprawność budowy fizjologicznej serca – oceniamy wielkość jam i ścian serca, zastawki i ich kondycję, jak również przepływy metodą dopplerowską.

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam również diagnozować wady wrodzone serca na każdym etapie życia zwierzaka.

Po diagnostyce, opiekunowie zwierzęcia otrzymują dokładny opis badania kardiologicznego wraz z zaleceniami dotyczącymi leczenia farmakologicznego, zabiegów czy zmiany stylu życia.

Drobne zabiegi kardiologiczne

W razie konieczności wykonujemy także drobne zabiegi kardiologiczne, np. punkcję worka osierdziowego lub usunięcie płynu z klatki piersiowej.

Kiedy zbadać zwierzę kardiologicznie? Weterynarz kardiolog czeka na pupili!

Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie kiedy zwierzęciu powinno przeprowadzać się badanie pod kątem kardiologicznym. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy u swojego zwierzaka, zgłoś się do weterynarza. Badanie kardiologiczne zalecamy:

 • Gdy zwierzę ma mieć wykonane znieczulenie (np. do zabiegu lub innego inwazyjnego badania)
 • Kontrolnie u pacjentów ze stwierdzonymi chorobami kardiologicznymi
 • u pacjentów starszych (kontrolnie)
 • profilaktycznie u ras predysponowanych do chorób kardiologicznych
 • gdy właściciel podejrzewa problemy z sercem
 • gdy weterynarz w trakcie badania stwierdzi, że wymaga tego diagnostyka

Najczęstsze choroby serca u psów i kotów

Wśród najczęstszych wad serca można wymienić między innymi:

 • VSD czyli ubytki w przegrodzie międzykomorowej (najczęściej chorują rasy akita inu, chow chow, beagle, buldog francuski)
 • ASD czyli ubytki w przegrodzie międzyprzedsionkowej (najczęściej chorują bokresy, samoyedy i dobermany)
 • SAS czyli podzastawkowe zwężenie aorty (najczęściej wada występuje u bokserów, buldogów angielskich, owczarków niemieckich, golden retrieverów, rottweilerów, samojedów, nowofunlandów)
 • PDS czyli przetrwały przewód tętniczy Botalla
 • PS czyli zastawkowe zwężenie tętnicy płucnej (najczęściej chorują boksery, buldogi angielskie, beagle, bullmastiffy, cocker spaniele, samoyedy, labradory)